Choď na obsah Choď na menu
 


Najlepšie utajené tajomstvo

tajomstvo-vsetkych-tajomstiev.jpg

Ak vedú vnemy k správaniu, dokážu vniesť myšlienky do nášho života lásku? Určite. Viem, že sa môžeme pre lásku rozhodnúť, že môžeme toto rozhodnutie uviesť do života.
Láska je chápavá a neodsudzujúca, láska je ak tomu druhému želáme všetko najlepšie, a láska je ak pre toho druhého urobíme niečo prospešné, čím mu pomôžeme uvedomiť si aký má potenciál. Najlepšie utajené tajomstvo znie: láska je voľba. Láska nepadá z neba a neudrie vás po hlave alebo sa nejako inak magicky prejaví. V našej kultúre sa láska chápe ako pasívny jav, ako niečo čo vás stretne. Lásku vnímame ako reakciu než akciu. Systematicky nás učia, aby sme sa v láske správali ako debutantky na prvom plese, ktoré vyčkávajú, až ich niekto vyzve do tanca. Akoby ovládať ten proces nebolo v našej moci. Mnohí nikdy nepochopia, že láska v skutočnosti vychádza z rozhodnutia otvoriť svoje srdce.
Áno láska je voľba. Aby ste však mohli ľúbiť, najskôr musíte nájsť šťastie vo svojom vnútri, lebo nešťastný človek nie je schopný ľúbiť. Ak sa naučíte byť šťastní, naučíte sa otvoriť svoje srdce láske. Musíte si vytvoriť priestor, aby ste prestali posudzovať ľudí vo svojom okolí, priestor pre vedomosti a preto, aby ste v každom okamihu boli pre každého tu.
Namiesto, aby sme žili v minulosti a strachovali sa o budúcnosť, treba sa sústrediť na teraz, pretože šťastie a láska sa odohrávajú práve v tejto chvíli. Treba si ako životné priority stanoviť lásku a šťastie. Hľadanie lásky a šťastia sa často zdá náhodným, a nie cieleným prejavom. Nesmierne množstvo času, energie a peňazí venujeme vzdelávaniu, kariére, nákupom oblečenia, nábytku, áut... Ale vytvoreniu základov lásky, šťastia a duševnej vyrovnanosti už toľko úsilia nevenujeme. Avšak rozhodnutie sústrediť energiu na to, aby sa šťastie a láska stali aktívnymi stavmi mysle, môže skutočne náš život zmeniť.
Neposudzujte a neodsudzujte. Treba si uvedomiť, kedy posudzujeme iných. Pokúste sa tých súdov zbaviť, pretože stavajú múry medzi ľudí. Z posudzovania vzniká nepriateľstvo, ale keď sa ho zbavíte, umožní vám iných ľúbiť. A ak ľúbite vy, aj tí druhí odpovedia láskou.
Ďalej nasleduje vďačnosť. Vynikajúci predchodca lásky a šťastia. Správame sa ako zaneprázdnený spotrebitelia, ktorí vbehnú do obchodu, aby si kúpili koláče, no len čo prídu domov, stonajú, že sú v nich diery. Keď si premietate svoje bežné každodenné činnosti, hľadajte v nich podstatu a hojnosť, a nie diery. Tento postoj vedie k tomu, že svoje srdce, myseľ a dušu otvoríte pocitom šťastia a lásky.
A napokon sa usilujte o úprimnosť v myšlienkach a činoch. Jednou z vážnych príčin odcudzenia sebe i druhým je, že sa nechceme prejaviť takí, akí naozaj sme. Zvyčajne máme na to najlepšie dôvody. Nechceme odhaliť svoje vnútro, pretože sa obávame odmietnutia. Lenže výsledkom je obrovská vnútorná nezhoda medzi úlohou, ktorú hráme a našimi skutočnými pocitmi. Ak odhalíme masku, teda prestaneme hrať a podelíme sa o svoje skutočné pocity, môžeme nadviazať spojenie s vlastným vnútrom a teda aj s inými ľuďmi. To je základ premostenia. Skutok lásky.
 Naučili sme sa byť žobrákmi lásky. Nie jedákmi, ale žobrákmi. Žiadame ľudí, aby nás ľúbili. Ľúb ma prosím ťa. Sme presvedčení, že budeme mať lepší pocit, ak nás budú druhí ľúbiť. Žiaľ toto úsilie je márne. Ozajstnú lásku môžeme prežiť len vtedy, ak lásku sami cítime a chceme ju dať aj iným. Aby sme mohli ľúbiť iných, musíme cítiť lásku najprv k sebe. Ak začnete aktívne hľadať a urobíte z toho ústredný motív svojho života, láska a šťastie pre vás ožijú, svoj život nestratíte hľadaním, ale nachádzaním.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.