Choď na obsah Choď na menu
 


Prejavte lásku

 1093287_laska-srdce-vyznanie-muz-a-zena-ziadost-o-ruku-zasnuby-laska-crop.jpg V živote a v láske existuje iba okamih prítomnosti. Jediná realita, ktorú poznáme, je tá, ktorú prežívame teraz, v tejto chvíli. Realita nepozná, čo bolo, ani čo nás čaká. Ak pochopíme túto jednoduchú myšlienku, život bude prekrásny, lebo ožije láska.

Zamyslieť sa nad tým, čo je láska, je asi najlepší spôsob, ako ňou naplniť svoj život. Prejavovanie lásky je priebežný proces, ktorý stavia na láske, ktorá už existuje v nás. V každej žene a mužovi je láska. Avšak v každom okamihu ľudského života môže byť na inom stupni vývoja. Láska prináša neustálu zmenu. Niekedy ju ťažko odhalíme, pretože sa každému ináč javí a u každého sa ináč prejavuje. Je nerealistické, ak očakávame od iných, že budú v danej chvíli ľúbiť rovnako ako vy. Vy ste jedineční. A len vy môžete reagovať na lásku, dávať ju a cítiť tak, ako ju cítite. Práve tá nádhera a dobrodružstvo je v tom, že ju objavujete v sebe aj iných. Je vzrušujúce pochopiť, čo je to láska, a nie presadzovať, čo to má byť.
Jedným z najťažšie pochopiteľných pojmov je predstava, že láska žije v tomto okamihu. Žiaľ, väčšina z nás uviazla vo včerajšku, alebo sa nevie dočkať zajtrajška. Stratili sme pojem o prítomnosti. Niektorí sa obzerajú za starými dobrými časmi a snažia sa oživiť šťastie a istotu. Iní žijú iba pre zajtrajšok a celý svoj život sa ženú za úspechmi alebo nejakými vonkajšími odmenami, aby sa pripravili na veľkolepý zajtrajšok.
Nesmieme však zabúdať, že život je proces a nie cieľ. Život je úsilie dostať sa do cieľa a tešiť sa z tej cesty. Skutočnú hodnotu má len táto chvíľa, pretože sa odohráva teraz a teraz ju môžeme naplno prežiť. To ostatné je len naša fantázia.
Ak ľúbime hlboko a naplno, neostáva nám iné, len veriť a dúfať, že naša láska bude opätovaná. Ibaže bez záruky. Ak sa však rozhodneme ľúbiť, až keď máme istotu, že naša láska bude opätovaná, možno sa jej nikdy nedočkáme.
Keď niečo očakávame ako svoje právo, získali sme recept na nešťastie. Možno nikdy celkom nepotlačíme vlastné chcenie, ale o to menej budeme sklamaní a rozčarovaní, o čo viac sme schopní vzdať sa nárokov na iných. Druhí nám dávajú len toľko, koľko môžu, kedy môžu, a nie vždy sa to zhoduje s tým, po čom túžime. Ak prestaneme klásť láske podmienky, pokročíme o obrovský kusisko vpred v úsilí, aby sme sa naučili ľúbiť.
Ani najväčší guru vám nemôže dať lásku. Môže vám len pomôcť, viesť vás, umožniť, aby ste prenikli k podstate veci, môže poradiť a povzbudiť vás. A preto ak sa pohrúžite do života, získate najlepšiu školu lásky. Odkiaľ teda začať? Vznikajúci začiatok je, ak sa pokúsite ľúbiť. Ak sa vedome rozhodnete, že sa budete aktívne riadiť láskou a čo je najdôležitejšie, ak budete presvedčení, že sa dokážete zmeniť.
Nemôžeme sa zmeniť, kým neveríme vo svoje schopnosti, kým nedôverujeme sami sebe. Lenže viera a presvedčenie nestačia: musíme na tom pracovať. Nestačí si len želať, aby bol náš život naplnený láskou, musíme toto želanie a napĺňanie premieňať na skutky. Je dôležité túžiť po láske, ale len skutkami sa môže láska prejaviť. Láska je slovo činu. Keďže nežijeme v dokonalom svete a naša láska nie je vždy opätovaná, treba načerpať sily, aby sme neprestávali ľúbiť. Ten, kto ľúbi, si musí často hovoriť: “Ľúbim, lebo chcem. Ľúbim kvôli sebe a nie kvôli iným. Je dobre, ak moju lásku opätujú a podporia ma. Ak nie aj tak dobre, pretože chcem ľúbiť.” Tí čo ľúbia nesmú zabúdať, že žijeme pre radosť, ktorú nám láska poskytuje. Dúfame, že aj iní sú takí, ale nečakáme ani nevyžadujeme, aby boli takí.
Žiaľ, občas sami stojíme v ceste vlastnej láske. Náš život je zložitá tapiséria vzťahov. V týchto vzťahoch sú votkané naše motivácie, túžby, potreby a sny. Pri skúmaní zložitých tapisérií vlastného života je nám jasné, že niektoré nitky bránia láske, aby sa rozvíjala.
Aj najzdravší z nás majú občas nejaké problémy s inými ľuďmi. Vždy, keď sa zblížia dvaja ľudia, aj keď si vychádzajú v ústrety a ľúbia sa, procesy, ktoré ich zbližujú a udržiavajú ich vzťah, sú nesmierne zložité. Vtedy sa otriasajú základy rovnováhy a istoty. Vzniká potreba po novom type správania, lebo ináč vzťah nevydrží a rozpadne sa.
 
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.